Blog

Przygotowanie plików do druku wprost ze trony WWW


   
   
Najnowsze:

Wizualizacje na własnym foto z perspektywą 3D
Zabezpieczanie obrazów znakiem wodnym
Komunikacja SMS na stronach www - kody rabatowe, potwierdzenia, reklama
Aplikacje mobilne, mobilne strony www i strony responsywne - co jest czym?
Wysyłanie listów poleconych ze strony www czy aplikacji internetowej

Podobne:

Wizualizacje na własnym foto z perspektywą 3D
Zabezpieczanie obrazów znakiem wodnym
Komunikacja SMS na stronach www - kody rabatowe, potwierdzenia, reklama
Aplikacje mobilne, mobilne strony www i strony responsywne - co jest czym?
Wysyłanie listów poleconych ze strony www czy aplikacji internetowej
Kadrowanie zdjęć na stronie www
Integracja sklepu internetowego z Fotolią
Blog - Przygotowanie plików do druku wprost ze trony WWW

Przygotowanie plików do druku wprost ze trony WWW

Podczas zakupu wzoru wektorowego w banku zdjęć Fotolia otrzymujemy spakowany do pliku RAR projekt zapisany w Adobe Ilustratorze czy Corelu. Jeśli chcemy myśleć o jakikolwiek jego przetwarzaniu, musimy wydobyć jego zawartość. W środku plików kupowanych na Fotolii znajdziemy pliki projektów w AI i/lub CDR – Adobe Ilustrator oraz Corel Draw.

Przetwarzanie plików wektorowych

Pliki wektorowe są wspaniałe, jeśli chodzi o zastosowania do druku – bo dają się bez straty na jakości powiększać do dowolnego rozmiaru. To ich wielka przewaga nad zdjęciami, których każde powiększenie wpływa na lekkie rozmycie. Niestety pliki wektorowe składają się z wielu, wielu małych elementów, o różnych kształtach , a te kształty zapisane są za pomocą współrzędnych, wektorów i innych właściwości. Jeśli teraz chcemy przyciąć takie wektorowe słoneczko, składające się np. z 50 tysięcy małych obiektów, to w zasadzie trzeba by pociąć każdy z nich osobno – niestety nawet najnowocześniejsze programy nie obsługują takich operacji, bo ogólnie nie takie jest zastosowanie wektorów. No ale my je, według wyboru osoby kadrującej miniaturkę, jakoś musimy pociąć.

Konwersja z wektorów na pliki rastrowe

Najlepszym wyjściem jest w takim przypadku konwersja – zamieniamy plik wektorowy w plik graficzny o optymalnym do rozmiaru wydruku rozmiarze. Wydruk z takiego pliku rastrowego niczym nie będzie odbiegał od wydruku wprost z wektora, bo ostatecznie drukarka i tak przetworzy przed drukiem skomplikowane krzywe na plamki tuszu. Oczywiście robimy to w locie, na serwerze, zaraz po jego wypakowaniu z pliku RAR, w którym to go zakupiliśmy. Nie wszystko jednak na Fotolii to wektory – większość grafik to zdjęcia, a tam problem konwersji odpada – jedyne nasze zadanie to zakup odpowiednio dużej wersji pliku względem rozmiaru zamówionego wydruku.

Obróbka dużych plików

Mamy dużą bitmapę (obraz złożony z pikseli) i musimy go teraz przetworzyć i udostępnić pracownikom drukarni do druku. Po raz kolejny do gry wchodzi matematyka i program graficzny na serwerze, które pozwalają zastosować wszystkie operacje wykonane na miniaturce także na pliku źródłowym o odpowiednim rozmiarze. Ostatecznie, otrzymujecie Państwo w panelu admina pod zamówieniem link „pobierz plik do druku” i nic więcej was nie interesuje. Fajnie, no nie? W MadeOnMoon rzeczy niezwykłe robimy od ręki, na cuda trzeba chwilkę poczekać :-)

Nie tylko grafika czyli PDF

Nie tylko pliki graficzne trafiają do druku - gdy trzeba wydrukować tekst, albo tekst połączony z grafiką przydatny jest format PDF - zapewnia on, ze na każdym ekranie czy drukarce dany dokument będzie wyglądał tak samo. Inne formaty tekstowe tego tak dobrze nie zabezpieczają. Ale o tym innym razem...Poprzedni Powrót do bloga Następny

Napisz do nas, spotkajmy się

Jeżeli jesteś z Zabrze, Ruda Śląska, Katowice, Gliwice, Kraków zobacz stronę dedykowaną Twojemu miastu.